Ogród angielski
Zakątek Ogród angielski
Na niewielkim skrawku wykreowaliśmy 12 zielonych pokoi tworząc ogrody angielskie. Każdy z tych pokoi wyróżnia się swoistą kolorystyką kwitnących roślin, odmienną architekturą. Przez całość założenia ogrodowego prowadzi nas korytarz wiodący przez bramę księżycową, tunel różany, zegar słoneczny, fontannę, aż do ściany frontowej angielskiego domu.
Dla nas ogrody angielskie nie obędą się bez ceglanych murków i ruinek, luster na ścianach, kutych furtek i łuków, drewnianych ławek, doniczkowych kompozycji.
A co z roślinami w takim ogrodzie? Byliny, byliny i jeszcze raz byliny… obwiedzione bukszpanowymi żywopłotami, liczne odmiany róż, kwitnących krzewów, bluszcz pospolity…
Odwiedzając ten romantyczny zakątek jakim jest ogród angielski każdy z Państwa może przysiąść na jednej z wielu ławek stojących w tym ogrodzie, wybierając sobie ulubiony kolor odpowiadający nastrojowi dnia. Tak więc rośliny pierwszego pokoju – z kamienną ławką i popiersiem Angielki w kapeluszu – „kipią” czerwienią – barwą władzy, krwi, ognia, wojny, żądzy i miłości. Naprzeciwko dominuje biel – oznaczająca czystość, niewinność, szlachetne zamiary, radość, mądrość, życie i prawdę.
Kolejne wnętrze ogrodu angielskiego to zastosowanie kontrastu żółci i błękitu. Kolor słońca oznacza wiedzę, wartość, zdradę, fałsz, a błękit to kolor transcendentny – oznaka nieba, spokoju, kontemplacji, wierności. W pokoju różowym dominuje glicynia chińska, a zatrzymujemy się w nim gdyż kolor ten symbolizuje młodość, wdzięk, pogodny nastrój, przyjaźń, sympatię.
Przedostatni gabinet wypełniony jest feerią zapachów ziół i roślin leczniczych, a ostatnie dwa wnętrza stanowią typowe rabaty angielskie – rośliny cebulowe kwitną tu wczesną wiosną, a latem „królują” wysokie byliny.
Pamiętajmy że tak jak my powinniśmy ubierać się radośnie, emanować ciepłem, tak też nasze zieleńce niech obfitują w niezliczone barwy!