„ZDĄŻYĆ PRZED KWITNIENIEM” –PRACE OGRODOWE I DOMOWE W MARCU
Pod koniec marca gdy pogoda będzie stabilna (powyżej zera) zdejmujemy zimowe okrycia roślin w ogrodzie. Również końcem miesiąca gdy gleba będzie już rozmarznięta możemy sadzić krzewy i drzewa.
Drzewa i krzewy
W marcu możemy również przesadzać krzewy i drzewa. Po przesadzeniu roślin pamiętajmy o obfitym ich podlaniu. Przycinamy posadzone we wcześniejszych latach żywopłoty, tniemy drzewa i krzewy ozdobne kwitnące na przełomie wiosny i lata oraz latem (pamiętajmy że rośliny kwitnące wczesną wiosną np. wrzosiec, forsycja przycinamy dopiero po kwitnieniu! ). Wykonujemy także cięcie sanitarne, polegające na usunięciu starych, chorych i uszkodzonych pędów oraz cięcie prześwietlające– usunięcie pędów rosnących zbyt gęsto i krzyżujących się. Jeżeli prześwietlamy krzew raz na kilka lat, usuńmy połowę pędów. Warto prześwietlać pigwowce, kaliny, derenie, leszczyny, krzewuszki, żylistki, irgi, jaśminowce, porzeczki ozdobne – po takim zabiegu obficiej kwitną. Aby rośliny pięknie nam zakwitły musimy je wzmocnić „pokarmem” – drzewa i krzewy zasilamy nawozem wieloskładnikowym lub przeznaczonym konkretnie dla danego gatunku rośliny, nawozem o spowolnionym działaniu).
Rośliny jednoroczne, dwuletnie i byliny
Rabaty bylinowe zasilamy płynnym nawozem wieloskładnikowym. Pamiętajmy o delikatnym wzruszeniu gleby. Rośliny przechowywane zimą w chłodniejszych miejscach przenosimy do cieplejszych pomieszczeń, częściej podlewamy.
Rośliny które nie zimowały w gruncie np. paciorecznik, krokosmia, begonia bulwiasta – aby przyśpieszyć ich kwitnienie latem – posadźmy do pojemników, podlewajmy umiarkowanie i utrzymujmy jak na razie temperaturę ok. 10 stopni powyżej zera. Po „zimnej Zośce”, czyli po 15 maja gdy minie już niebezpieczeństwo przymrozków, możemy te rośliny posadzić do gruntu. Powinny już kiełkować rośliny wysiane do skrzynek w lutym – zapewniamy im więc jasne i ciepłe miejsce oraz wysoką wilgotność powietrza. W marcu wysiewamy do pojemników sporo roślin jednorocznych: aksamitka, cynia, niecierpek, aster chiński, zatrwian, szarłat, portulaka, celozja, lwia paszcza… . Końcem marca gdy ziemia już rozmarzła siejemy na miejsce stałe: miłek letni, groszek pachnący, gipsówka letnia, ostróżka ogrodowa, mak ogrodowy, chaber… .
Trawnik
Trawnik po zimie wygląda niezbyt ciekawie. Aby cieszył nas piękną zieloną murawą musimy zadbać o niego już teraz. Najpierw wygrabiamy z powierzchni trawnika – najlepiej grabiami sprężystymi – liście, gałązki, śmieci, suchą trawę, wyrównujemy kretowiska. Następnie trawnik napowietrzamy za pomocą areatora lub widłami nakłuwając go. Dalej trawnik nawozimy specjalnym nawozem do trawników, bądź azofoską… . Wałujemy całą powierzchnię trawnika wałem – dociskając pozostałą po zimie trawę. Uzupełniamy ubytki nasion w trawniku dosiewając nasiona miejscowo najlepiej tą samą mieszanką traw która jest wysiana. Dosiane nasionka przykrywamy ok. 1cm warstwy ziemi i lekko ubijamy.
Rośliny pokojowe
Rośliny pokojowe zaczynają intensywnie rosnąć. Teraz jest dobra pora aby przesadzić je do większych donic, a tym które nie wymagają jeszcze przesadzenia, wymieniamy wierzchnią warstwę ziemi. Te rośliny które mocno zniszczyły się przez zimę możemy podratować skracając im pędy, przez co pobudzimy je do wzrostu. Spokojnie możemy już wzmacniać przez nawożenie naszych domowych zielonych pupilków. Zapewne na Święta Wielkanocne, które w tym roku przypadają dość późno – rośliny pokojowe będą wyglądać zachwycająco!
Warzywa i zioła
W marcu możemy rozpocząć wysiew nasion warzyw i ziół. Jeśli pogoda pozwoli to do gruntu możemy wysiać: szpinak, marchew, pietruszkę, groch, bób, rzodkiewkę. Grządki z wysianymi nasionami przykrywamy agrowłókniną. Do gruntu sadzimy cebulę dymkę i czosnek.
Drzewa i krzewy owocowe
W marcu robimy cięcie prześwietlające drzew i krzewów owocowych np. agrest, porzeczka, śliwa, jabłoń, grusza, pigwa. Rany po cięciu najlepiej posmarować maścią ze środkiem grzybobójczym. Drzewka które posadziliśmy jesienią podlewamy. Przekopujemy płytko glebę przy rosnących drzewkach – napowietrzamy w ten sposób korzenie drzew.
Zachęcamy Państwa gorąco do zadbania o Państwa rośliny już teraz aby odwdzięczyły nam się „całym sobą” przez kolejne miesiące. Życzymy dużo optymizmu, radości, siły na nadchodzącą porę roku. Bądźmy jak WIOSNA!