Kwiaty wiosenne
Sasanka łąkowa (Pulsatilla pratensis)
Jest gatunkiem rośliny wieloletniej, pochodzącej z rodziny jaskrowatych, podobnie jak zawilec gajowy. Dziko występująca roślina w niemal całej Europie. W Polsce w stanie dzikim sasanka jest rzadka. Spotkać ją można na niżu oraz w południowym pasie wyżyn.
Łodyga silnie owłosiona, długimi, białymi włoskami. Sięga wysokości od 10 do 20 centymetrów. W czasie dojrzewania owoców tego kwiatu wiosennego, łodyga wydłuża się do 35 centymetrów. Liście odziomkowe są pierzastosieczne, złożone z długich i wąskich odcinków. Kwiaty dzwonkowatego kształtu, pojedyncze o długości od 3 do 5 centymetrów.
Okwiat złożony jest z sześciu działek o szaro-fioletowej barwie. Sasanka łąkowa nie wytwarza nektaru, ale jest chętnie odwiedzana przez owady dokonujące zapylenia krzyżowego,gdyż wytwarza duże ilości pyłku. Nasiona rozsiewa wiatr.
Kosmatka polna (Luzula campestris)
Kosmatka występuje w całej Europie oraz na północno-zachodnich krańcach Afryki. Jest rośliną z gatunku byliny, pochodzącej z rodziny sitowatych. W Polsce ten kwiat wiosenny jest bardzo pospolity na terenie całego niżu i w niższych położeniach górskich.
Jest rośliną niską, luźnokępkową. Łodyga jest pojedyncza, sięga wysokości do 30 centymetrów. Pod ziemią znajduje się kłącze z krótkimi rozłogami. Kwiaty zebrane są na szczycie łodygi w kilka kłosokształtnych kwiatostanów zawierających do 10 kłosków każdy. Przynajmniej część kłosów zwykle na gałązkach jest odgiętych ku dołowi.
Kosmatka jest rośliną wiosenną kwitnącą w okresie od kwietnia do maja, przedsłupną i wiatropylną.
Groszek wiosenny (Lathyrus vernus)
Groszek wiosenny to gatunek rośliny, pochodzącej z rodziny bobowatych. Jest dziko rosnącą wiosenną rośliną, występująca na znacznych obszarach Azji i na terenie prawie całej Europy.W Polsce jest dość pospolitą rośliną. Groszek jest rośliną wieloletnią, rosnącą w małych kępach.
Łodyga kwiatu wiosennego jest pojedyncza, wzniesiona i trochę owłosiona. Sięga wysokości od 20 do 40 centymetrów. Jest bruzdowana, łukowato wygięta i ma żywozieloną barwę. Wyrasta z pełzającego i rozgałęzionego kłącza. Kwiaty zebrane są w groniaste kwiatostany liczące od pięciu do dziesięciu kwiatów.
Kwiaty różnią się barwą, początkowo są barwy czerwonofioletowej, a z czasem stają się niebieskofioletowe. Zapylają je trzmiele, gdyż tylko one mogą się dostać do nektaru. Okres kwitnięcia od kwietnia do maja. Nasiona wysiewa się pod koniec marca lub na początku kwietnia wprost do gruntu, po 4 – 6 nasion w jednej kupce,w rozstawie 20 × 50 cm. Groszek wiosenny ze względu na swoje ładne i zakwitające wczesną wiosną kwiaty jest czasami uprawiany jako roślina okrywowa w cienistych miejscach ogrodu skalnego lub pod drzewami.
Bniec czerwony (Melandrium rubrum)
Występuje na większości obszaru Europy i w Afryce Północnej. W Polsce jest pospolity. Jest rośliną, pochodzącą z rodziny goździkowatych.
Jest rośliną zielną sięgającą od 60 do 100 centymetrów, cała pokryta jest miękkimi włoskami, częściowo gruczołowymi. Łodyga tego kwiatu wiosennego jest pojedyncza, prosto wzniesiona, a w górnej części silnie rozgałęziona i gruczołowato owłosiona. Liście barwy ciemnozielonej, liście odziomkowe zebrane w różyczkę, zaostrzone i krótkoogonkowe.
Kwiaty Bieńca są jednopłciowe, krótkoszypułkowe o barwie purpurowoczerwonej, rzadko białe i zebrane w wierzchotkę. Bniec czerwony rośnie na wyżynach, w górach, rzadko na niżu. Preferuje raczej miejsca cieniste, gleby świeże lub wilgotne. Roślina kwitnąca w miesiącach od kwietnia do lipca. Kwiaty otwarte są jedynie w ciągu dnia, zapylają ją motyle.
Jasnota purpurowa (Lamium purpureum)
Jasnota purpurowa jest rośliną jednoroczną/dwuletnią, pochodzącą z rodziny jasnotowatych. Zwarty obszar jej zasięgu obejmuje Afrykę Północną, niemal całą Europę oraz część Azji Zachodniej.
Ten kwiat wiosenny jest rośliną pospolitą na całym terenie Polski, zarówno na niżu, jak i w niższych partiach gór. Łodyga jest czterkanciasta, wzniesiona, lub rozesłana, dołem koloru zielonego, górą często różowa.
Całość łodygi jest naga, jednak lekko owłosiona na krawędziach. Przy ziemi rozgałęzia się. Sięga od 10 do 30 centymetrów wysokości. Liście karbowane, połyskujące, spodem nagie na górnej powierzchni mają krótkie włoski. Kwiaty jasnoty są barwy różowopurpurowej, wyrastają w okółkach w kątach liści na szczycie łodygi. Kwitnie przez cały rok i jest rośliną miododajną. Zapylają ją błonkówki.
W klejstogamicznie zamkniętych kwiatach następuje samozapylenie. Jasnota purpurowa rośnie na przydrożach, przy ogrodzeniach, w zaroślach, najchętniej na żyznych, gliniastych glebach.
Ziarnopłon wiosenny (Ficaria verna)
Gatunek obejmuje prawie całą Europę, poza tym Azję Zachodnią, rejon Kaukazu i Syberię Zachodnią, a także w Afryce Północnej. Ziarnopłon wiosenny to roślina wieloletnia z rodziny jaskrowatych. W Polsce ziarnopłon wiosenny jest gatunkiem rodzimym, i pospolitym na terenie całego kraju Łodyga tego kwiatu wiosennego jest pojedyncza lub rozgałęziona, sięga długości do 30 centymetrów, płoży się nie korzeniąc się w węzłach, podnosi się do wysokości 15 entymetrów.
Liście tej rośliny są mięsiste, nagie i błyszczące. Kwiaty ziarnopłona mają okwiat złożony z 3 wolnych, zielonożółtych działek kielicha. Jej kwiaty osadzone są na krótkich szypułkach. Poszczególne części składowe kwiatu osadzone są spiralnie.
Roślina zaczyna kwitnąć w miesiącach od marca do maja. Kwiaty mają miodniki i zapylają je owady (błonkówki i muchówki). Ziarnopłon wiosenny bywa uprawiany w celach ozdobnych, w szczególności jako roślina okrywowa pod drzewami. Jego walorem jest fakt,że zakwita bardzo wcześnie i podobnie jak w środowisku naturalnym może rosnąć w cieniu, gdyż większość jego cyklu życiowego przebiega wczesną wiosną, zanim drzewa rozwiną liście.
Rzeżucha łąkowa (Cardamine pratensis)
Gatunek roślin zielnych, pochodzących z rodziny kapustowatych. Występuje w Europie, Ameryce Północnej, Azji i na Azorach. W Polsce rzeżucha łąkowa jest pospolita na całym obszarze.
Ten kwiat wiosenny jest wzniesiona i sięga długości od 15 do 50 centymetrów. Cała roślina jest odstająco owłosiona i posiada charakterystyczny smak. Liście odziomkowe tej rośliny tworzą różyczkę. Są pierzastosieczne o okrągłych listkach, szczytowy listek jest większy od pozostałych. Kwiaty są barwy białej lub fioletowej, wyrastają na szypułach o długości od 2 do 4 mm i zebrane są w luźné grono na szczycie łodygi.
W niektórych miejscach roślina ta występuje tak masowo, że w okresie kwitnienia łąki przybierają liliowy kolor. Rzeżucha łąkowa jest rośliną leczniczą, kulinarną i wchodzi w skład kosmetyki (wybiela przebarwienia).
Kminek zwyczajny (Carum carvi)
Występuje na obszarze Europy, Afryki i Azji. Poza tym obszarem spotykany w uprawie lub zdziczały. W Polsce kminek jest rośliną pospolitą, jest również uprawiany. Jest rośliną dwuletnią, pochodzącą z rodziny selerowatych.
Łodyga jest wzniesiona, bruzdkowana i mocno rozgałęziona. Sięga od 30 do 70 centymetrów wysokości. Kwiaty ma drobne koloru białego, zdarzają się różowe. Korzeń tego kwiatu wiosennego jest barwy białawej, jest wrzecionowaty i mięsisty. W pierwszym roku rozwija się rozeta liści podwójnie lub potrójnie pierzastych oraz gruby korzeń palowy.
Kminek gromadzi w korzeniu substancje zapasowe. Jesienią, kiedy wchodzi w okres spoczynku, większość liści obumiera. Wczesną wiosną drugiego roku wyrastają liścieodziomkowe, a następnie łodygi kwiatostanowe. Roślina zaczyna kwitnąć w miesiącach od maja do czerwca. Owoce dojrzewają w pierwszej połowie lipca. Jest rośliną leczniczą i przyprawową.
Najlepsze rejony do uprawy tej rośliny w Polsce to Żuławy i północna Polska. Wymaga żyznych, wilgotnych i ciepłych gleb. Siew należy wykonać w miesiącach od marca do kwietnia, najpóźniej w czerwcu.
Gwiazdnica pospolita (Stellaria media)
Gwiazdnica pospolita należy do rodziny goździkowatych. Gatunek kosmopolityczny, dziko rosnący na całym niemal świecie. W Polsce jest rośliną pospolitą na całym obszarze.
Roślina tworzy łany, jest drobna i delikatna. Łodygi rozesłane, podnoszące się lub wzniesione. Sięgające od 3 do 40 centymetrów długości, obłego kształtu, z pojedynczym szeregiem włosków. Łamliwe, często silnie rozgałęzione. Słaby korzeń główny, liczne korzenie boczne, ukorzenia się płytko. Liście tego kwiatu wiosennego są drobne, jajowatego kształtu, są zaostrzone i naprzeciwległe. Kwiaty koloru białego, są drobne i usatwione wierzchołkowo lub widlasto.
Zaczyna kwitnąć w miesiącach od maja do października (często cały rok). Uważana za niepożądany chwast. Liście gwiazdnicy i nasiona stanowią pożywienie dla ptaków.
Szczawik zajęczy (Oxalis acetosella)
Występuje prawie w całej Europie, na południe sięga aż po Hiszpanię, Włochy, Półwysep Bałkański oraz południową część Rosji. Występuje także na Kaukazie, Syberii, w Japonii oraz w Ameryce Północnej i Południowej.
Jest pospolitą rośliną na terenie całej Polski i w niższych położeniach górskich. Szczawik zajęczy jest rośliną należącą do rodziny szczawikowatych. Jest drobną byliną, osiągającą od 8 do 15 centymetrów wysokości. Jego łodyga jest cienka, pełzająca i posiada łuskowate, cienkie rozłogi.
Liście ma trójlistkowe, cienkie i długoogonkowe, przypominają swym wyglądem liście koniczyny. Kwiaty pojedyncze, pięciopłatkowe, delikatne, płatki białego koloru. Czasami trafiają się rośliny o różowej barwie kwiatów wiosennych.
Obszary jej występowania to cieniste lasy liściaste i szpilkowe oraz zarośla. Ten wiosenny kwiat jest rośliną kwasolubną, cieniolubną i przystosowaną do środowiska wilgotnego. Zaczyna kwitnąć w miesiącach od kwietnia do maja, czasem jesienią. Roślina miododajna, nektar znajduje się we wgłębieniu u podstawy płatków – zwabione do niego muchy i chrząszcze przy okazji dokonują krzyżowego zapylenia. Jest rośliną leczniczą.
Komonica błotna (Lotus uliginosus)
Wywodzi się z Europy i Afryki Północnej, rozprzestrzenił się także w Ameryce Północnej, na Azorach w Australii oraz na Hawajach. W Polsce komonica błotna jest średnio pospolitą rośliną. Częściej występuje na niżu, w zachodniej i środkowej części Polski, znacznie rzadziej w górach. To gatunek byliny pochodzący z rodziny bobowatych.
Jest rośliną wieloletnią, dorastającą do 60⁄80 centymetrów długości. Łodyga tego wiosennego kwiatu jest rozgałęziona, rozesłana lub podnosząca się, wewnątrz jest pusta. Liście ma podłużné pierzaste i pięciolistkowe, z których trzy górne listki są kształtu odwrotnie jajowatego. Kwiatostan od 8 do 14 kwiatowy, osadzony na długiej szypułce. Kwiaty komonicy – motylkowe, żółtej barwy, łódeczka zaokrąglona na grzbiecie i stopniowo zwężająca się w dzióbek.
Jest cenną rośliną pastewną uprawianą na paszę zieloną. Pszczołom dostarcza nektaru i pyłku. Zaczyna kwitnąć w miesiącach od czerwca do lipca. Miejsca występowania tegowiosennego kwiatu to: wilgotne stanowiska, podmokłe łąki oraz torfowiska. Znosi dobrze surowy klimat.
Wiosenne kwiaty mają odmienną barwę, zapach i wygląd.
Kwiatami kwitnącymi na wiosnę są między innymi:
- Sasanka łąkowa
- Kosmatka polna
- Groszek wiosenny
- Bniec czerwony
- Jasnota purpurowa
- Ziarnopłon wiosenny
- Rzeżucha łąkowa
- Kminek zwyczajny
- Gwiazdnica pospolita
- Szczawik zajęczy
- Komonica błotna
Zobacz pozsotałe wiosenne kwiaty